Dobra Praktyka Produkcyjna

Dobra Praktyka Produkcyjna – GMP (Good Manufacturing Practice) to zbiór działań zdefiniowanych w celu zapewnienia prawidłowego procesu wytwarzania produktu. Ma na celu zapewnienie powtarzalności i jednorodności wyrobów poprzez ścisły nadzór nad całym procesem produkcji – od zaopatrzenia w surowce, poprzez magazynowanie, produkcję, pakowanie, znakowanie, aż do składowania i dystrybucji wyrobów gotowych. Pozwala więc na eliminowanie wszelkich sytuacji grożących zanieczyszczeniem wyrobu obcymi substancjami i ciałami chemicznymi, fizycznymi oraz szkodliwą mikroflorą.

Zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej mają na celu zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa użytkownikom końcowym wyrobu gotowego. 

Sporo zasad Dobrej Praktyki Produkcji w wytwarzaniu kosmetyków zaczerpnięto ze znacznie bardziej restrykcyjnego GMP obowiązującego przy wytwarzaniu produktów leczniczych oraz z systemu nadzoru nad wytwarzaniem produktów spożywczych. Ponieważ jakość wytwarzanych przez nas kosmetyków zawsze była dla nas bardzo ważna nie mieliśmy problemu z wdrożeniem GMP. Według zasad Dobrej Praktyki Produkcji w wytwarzaniu kosmetyków pracujemy od ponad 4 lat.

Dzięki temu nasi Klienci mają pewność, że:
1. Otrzymują bezpieczne produkty.
2. Dostarczane produkty są zgodne z wymaganiami obowiązujących w UE przepisów prawnych.
3. Współpracują z wiarygodną firmą.

Nie mylmy GMP z systemami zarządzania jakością ISO. Norma ISO 9001 to system zarządzania jakością, którego istotą jest raczej definiowanie przejrzystych i poddających się analizie procedur wszelkich kontaktów z klientami oraz przepływu i dostępności informacji w ramach organizacji. W typowej sytuacji ISO nie ma nic wspólnego z zagadnieniami bezpieczeństwa i jakości produkcji.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o