Alternatywa dla skalpela

Mikronakłuwanie, czyli kontrolowane uszkodzenie skóry służy do wprowadzenia substancji odżywczych w głąb skóry oraz zapoczątkowuje proces odbudowy i przebudowy tkanek.

Jest to fizjologiczna reakcja organizmu na uraz i stymulacja funkcji naprawczych z wytworzeniem włókien kolagenowych, w wyniku której uzyskuje się znaczną poprawę wyglądu skóry. Mikronakłuwanie to alternatywa dla kobiet, które niechętnie poddają się zabiegom z użyciem skalpela, a jednocześnie oczekują bardziej widocznych efektów po zabiegach kosmetycznych. A więc by naprawić skórę, konieczne jest mikrouszkodzenie. W zabiegu z mikronakłuciami wykorzystuje się zdolność skóry do samoregeneracji po uszkodzeniu, a efekt jest zauważalny.

Terapeutyczne nakłuwania skóry znane były już w 1600 p.n.e. w Chinach. Pod koniec XX wieku odmładzające działanie mikronakłuć wykorzystał w kosmetyce Desmond Fernandes chirurg plastyk z RPA. Jest to terapia indukująca, zapoczątkowująca tworzenie kolagenu CIT (Colagen Induction Therapy).

W zabiegu mikronakłuwania możemy wyróżnić kilka etapów. Po krótkotrwałym, mikrourazie w ciągu kilku dni następuje gojenie. Kolejny proces odbywa się już przy zagojonym naskórku, trwa kilka miesięcy do roku, w tym czasie powstają nowe naczynia krwionośne, fibroblasty stymulowane są do tworzenia kolagenu, elastyny, dalej stopniowo do około roku następuje przebudowa. Uszkodzenie naczyń krwionośnych za pomocą igieł powoduje aktywację płytek krwi i uwolnienie czynników wzrostu. Mają one właściwości przyspieszające namnażanie i różnicowanie komórek, stymulują fibroblasty do tworzenia kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Jest to mobilizacja organizmu do procesów naprawczych, a więc zachęta, pobudzenie do pracy, ukierunkowanie i tworzenie materiałów budulcowych. Zaraz po urazie, jakim jest wkłucie wielu igieł, uwalniane są też krwinki białe, które usuwają uszkodzone tkanki, „pilnują”, by nie doszło do wtargnięcia czynników zakaźnych. Stopniowo w ciągu kilku dni ustępuje zaczerwienienie skóry, postępuje gojenie. Kolejne etapy odbywają się już przy zagojonym naskórku, czyli bariera naskórkowa została odbudowana. Czynniki wzrostu nadal działają, powoli następuje przebudowa kolagenu z typu III na typ I, hamowane jest działanie proteaz rozkładających kolagen. Ostatni etap czyli przebudowa, remodeling trwa kilka miesięcy do roku.

Sterylizowane ampułki wybielające, Cell&Lab

Mikronakłuwanie jest to proces z przerwaniem ciągłości skóry, a zatem konieczne jest zachowanie bezwzględnej higieny przed i po zabiegu, używanie jednorazowych igieł. By uzyskać jak najlepszy efekt ważna jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu.

Wskazaniem są zmarszczki mimiczne i statyczne, skóra odwodniona, pozbawiona blasku, z przedwczesnymi oznakami starzenia się, z brakiem jędrności i elastyczności, z przebarwieniami, a więc wymagająca rewitalizacji. Zabieg mikronakłuwania można także stosować w trądziku pospolitym w przypadku zmian niezapalnych jak rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki otwarte i zamknięte, czy przebarwienia pozapalne.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje wirusowe i bakteryjne skóry, nieprawidłowe gojenie, oparzenia słoneczne, choroby nowotworowe, zapalne (łuszczyca, liszaj płaski), a także leczenie (retinoidy, sterydy, fototerapia), ciąża i okres karmienia piersią. W trakcie zabiegu może pojawić się nieznaczna bolesność, pieczenie, czy świąd, rumień zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.

Istotne znaczenie ma poinformowanie klientki o konieczności właściwej pielęgnacji, szczególnie tuż po zabiegu, gdy naskórek jest uszkodzony, by nie doszło do nadkażenia. Zalecana jest bezwzględna higiena – czyste ręce, bez prac domowych i ogrodowych, bez przytulania zwierząt, mycie pod prysznicem, stosowanie wyłącznie zaleconych kosmetyków. Niewskazana jest ekspozycja na słońce, zrywanie „oddzielającego się” naskórka. By uzyskać lepszy efekt zabiegi należy powtarzać co 4 – 5 tygodni.

A gdy się skóra zagoi… pozostaje tylko czekanie na remodeling i poprawę wyglądu skóry.

 

drAutor:

Prof. ndzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska – specjalista dermatolog
Specjalista dermatolog-wenerolog oraz specjalista organizacji ochrony zdrowia. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Członek zarządu Międzynarodowoego Stowarzyszenia Trychologii Estetycznej ISAT. Przez wiele
lat pełniła funkcję kierownika Przychodni Konsultacyjnej przy Szpitalu Dermatologicznym im. św. Łazarza w Warszawie, współpracowała z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego – prowadziła szkolenia z dermatologii i wenerologii dla lekarzy rodzinnych. Jest autorką ponad 150 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorką 2 podręczników dla kosmetyczek. Jest profesorem w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, wykładowcą w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o